Kalibre guľových nábojov 300

Kalibre guľových nábojov 300

 

Označenie guľových nábojov 30, znamená 0,30 stotín palca, samozrejme aj číslo 300, znamená to v metrickej sústave kaliber 7,62mm.  Tento priemer strely nie je síce najnovším objavom, ale veľký počet jeho modifikácií, ho robia stále lepším a modernejším. V poľovníckej praxi často nie je najdôležitejší kaliber zbrane, ale druh a hmotnosť použitej strely. Mnoho munície do vojenskych zbraní používa kaliber 7,62mm, SA 58, ruský samopal Kalašnikov, guľomety, vojenské pištole… V poľovníctve sa na tento kaliber laboruje strelami od 3,56gr po 16,20gr, už na prvý pohľad je tu možnosť hovoriť o širokom  a skoro univerzálnom využití v poľovníctve. Tieto náboje sa vyznačujú plochou dráhou letu, vysokou presnosťou a svoju energiu strácaju pomalšie.  Vďaka tomu su vhodné na streľbu aj na najväčšie poľovnícke vzdialenosti.  Pre ilustráciu niekoľko vybraných predstaviteľov.

30-06 Springfield, /7,62×63 mm/

Prvé číslo je klasické označenie .30 stotín palca a druhé je skratkou roku 1906, roku jeho vzniku. Pre jeho balistický výkon bol laborovaný v americkej armáde do roku 1954, kde ho potom nahradil náboj 308 Win, ani sa netreba velmi čudovať, že ide znovu o kaliber 7,62mm.  V poľovníckej praxi našiel tento náboj široké uplatnenie a to hlavne pre široký výber striel od rôznych výrobcov.  Firma Remington laboruje tento kaliber strelami 3,56gr Accelerator, niečo ako podkalibrová strela. Strela po opustení hlavne zahodi svoj obal a ďalej pokračuje k cieľu len jej kovové jadro, jej balistická krivka je plochá a teda je veľmi presná. Využitie v poľovnickej praxi najdu hlavne uplatnenie strely o hmotnosti od 9,46gr po 14,26gr. Mnoho poľovníkov vyjadrilo svoju skúsenosť s týmto kalibrom asi v tom smere, že na zveri s hmotnosťou do 50kg, nestihne odovzdať všetku svoju energiu a teda je k nej šetrnejšia. Jej výkonové parametre sa prejavia v stredne až silnej zveri, na strednú a veľkú vzdialenosť.  Keď aj pri vzdialenosti 300m má strela energiu viac ako 2000 J.  Tento kaliber si našiel uplatnenie na celom svete, u nás ho vlastní mnoho spokojnych poľovníkov.

.30 R Blaser, /7,62×68 mm/

Tento pomerne nový náboj / 1991 / vznikol spoluprácou firiem RWS a Blaser. Patrí medzi najvýkonnejšie náboje ktoré sa používajú do kozlice, guľového dvojaku a trojaku od firmy Blaser. Je vhodný na lov aj ťažkej neútočiacej zveri a to aj na veľkú vzdialenosť. Jej dopadová energia je aj na vzdialenosť 300m dostatočná na lov aj najťažších kusov naších druhov lovnej zveri.

300 Winchester Magnum, /7,62×66 mm/

Jedna sa o náboj s veľkou rýchlosťou strely, dostatočnou dopadovou energiou aj na viac ako 300m, a plochu dráhu strely. Používa sa od roku 1963 a našiel si veľkú obľubu a preto ho laboruje americké aj europské zbrojovky. Je typickym predstaviteľom rady silných, presných magnum zbrani vhodných ešte aj na lov v naších podmienkach.

  • .300 H&H Magnum, /7,62×72.39mm/
  • .308 Norma Magnum, / 7.62x69mm /
  • .300 Weathwerby Magnum /
  • .300 Remington Ultra Magnum, / 7.62x73mm /

 

tieto kalibre svojim výkonom už presahujú potreby pre lov našej zveri.

 

S čím a načo,  večná otázka poľovníkov.

športová a rekreačná streľba:  už podľa názvu je nám jasné, že si pri streľbe chceme odychnuť, zapojiť súťaživosť a vystrieľať množstvo nábojov, bez toho aby sme prišli o uši, plece a mesačný plat. Na tento účel sa hodia kalibre .22, ich rozšírenosť, obľúbenosť a dostupnosť na našom území je veľka. Pri tejto streľbe si môžeme vyskúšať našu presnosť, pohotovosť.

Na väčšiu vzdialenosť je možne použiť aj tieto náboje:

  • .22 WRM / 5,6×27 mm /
  • . 22 Hornet / 5,6x 36 mm/
  • .222-223 Remington / 5,6×43-45mm /
  • ale aj kalibre .17 – 204  Ruger / 5,18x47mm /

škodlivá pernatá a srstnatá zver do veľkosti líšky:   

  • .22 LR,  Hornet, 204 Ruger,

vlk, rys, lanštiak, srnčia, danielčat, muflončat:

  • 223 Remington, 7,62×39
  • 243 Winchester,  6,5×55 
  • a iné,

dospelé jedince našej raticovej zveri:  

  • 6.5x68mm, 270 Winchester
  • 308 Winchester, 7x57mm, 7x64mm, 8x57mm, 8x64mm, 30-06 Sprg.
  • a Magnum kalibre, kalibre.300,.

hrubokožce a veľké africke šelmy:

  • .338 Winchester Magnum 8,58×69,20 mm
  • .338 Lapua Magnum 8,58×71 mm
  • 9,3×64 Brenneke
  • .375 Holland&Holland Magnum 9,55×72,39 mm
  • a iné.

 

Verím, že koľko poľovníkov tak toľko názorov, toto je len informatívne doporučenie zozbierané zo skúseností kolegov. Ja osobne mám skúsenosť s vyjadrením tzv. odborníka, že zver čo neostane na nástrele je chyba kalibru a treba väčší. No podľa väčšiny názorov,  zver čo odbehne okolo 100 m a tam zhasne, značí dobrý zásah s dostačujúcou strelou.                                                      Pre veľa lovcov je ďaleko príjemnejšie keď nájde už zver zhasnutú,  ako keď vidí priamo jej koniec. Povinnosťou lovca je po výstrele vždy zver dohľadať, a to aj v prípade že na výstrel neragovala tak ako je to uvedené v príručkach, alebo ako posledne ulovený kus toho istého druhu zveri.

 

Teplota hlavne a jej vplyv na streľbu.

 

V počiatkoch používania ručných  palných zbraní na lov, alebo boj, sa problém horúcej hlavne až tak nevyskytoval.  Bolo to hlavne z dôvodu, že prvé zbrane sa nabíjali ústim hlavne a toto prebíjanie bolo časovo náročne a tak hlaveň stihla po predchádzajúcom výstrele vychladnúť. Nebezpečenstvo hrozilo pri nasypaní strelného prachu, ktorý sa od horúcej hlavne vznietiť a tak spôsobiť predčasne vyhorenie prachovej náplne. Problém nastal až pri automatickej funkcií dobíjania zbrane.

Na zohriatie hlavne má vplyv teplota expandujúcich plynov  ktoré zabezpečujú, že sa strela ich tlakom na jej dno dostane z hlavne von. Pri použití čierného strelného prachu teplota horenia dosahuje cca. 2000 st. C, jeho pokračovateľ je nitocelulózový strelný prach s teplotou    horenia cca. 2500 st. C, najväčšie teploty pri výbušnom horení  dosahujú moderné nitroglycerínové strelné prachy a to až 3500 st. C, . Hoci na steny hlavne pôsobí len relatívne krátku dobu, jeho teplota sa podieľa na zohriatí hlavne.

Ďalsím faktorom je teplo ktoré produkuje strela pohybujúca sa vysokou rýchlosťou v drážkach hlavne. Trením vzniká teplo a to sa ešte kumuluje pri rýchlo opakujúcom sa výstrele a hlavne pri streľbe dávkou.

Rozpálená hlaveň môže popálit strelca, preto niekoľko konštruktérov riešilo tento problém umiestnením hlavne do krytu, ktorý je perforovaný, aby tak napomáhal chladeniu hlavne.

Rozpálená hlaveň je nepresná, teplotou sa hlaveň rozpína a tak vznika medzera medzi drážkami hlavne a strelou, ktorá potom nemá dostatočnú rotáciu a stabilitu.

  • Strela môže z rozpálenej hlavne vytrhnúť čas materiálu.
  • Rozpálená hlaveň sa môže vplyvom teploty ohnúť, ak je vo zväzku tak sa ohýba celý zväzok smerom k zohriatej časti zväzku.
  • Ľahké odhalenie pozície strelca, na základe pozorovaním termovíziou

 

Presnosť hlavne studenej a hlavne zohriatej je iná, z toho dôvodu je potrebné udržať teplotu na priateľnej úrovni. Niektoré možnosti v praxi:

  • chladenie hlavne vodou
  • chladenie vzduchom
  • chladenie zväčšením objemu hlavne a to buď vrúbkovaním, alebo pridaním na váhe hlavne
  • použitie výmennej hlavne
  • prestávky medzi výstrelmi.

 

Dnešné moderné zbrane od serioznych výrobcov sa vyrábajú z kvalitných materiálov schopných rýchlo odvádzať teplo do okolia. V poľovníckej praxi ani tak nehrozí poškodenie hlavne teplotou, ale o zmenu, posun, dopadu strely na cieľ oproti studenej hlavni. A nato treba brať v praxi ohľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.